Odpowiedzialność zawodowa i ubezpieczenia zawodowe

Ubezpieczenia zawodowe są takim rodzajem ubezpieczeń, których zakres odpowiedzialności spoczywającej na przedstawicielach poszczególnych profesji, regulują akty prawne i rozporządzenia, które dedykowane są poszczególnym grupom zawodowym. Inaczej sprawa przedstawia się, więc na przykład w sytuacji adwokatów, a inaczej w przypadku agentów ubezpieczeniowych, czy też ratowników medycznych. Cechą wspólną w tym przypadku jest to, że w przypadku tych zawodów, konieczne jest posiadanie obowiązkowego ubezpieczenia z tytułu odpowiedzialności cywilnej.

Ubezpieczenie zawodowe adwokata

Ubezpieczenia zawodowe są takim rodzajem ubezpieczeń, których zakres odpowiedzialności spoczywającej na przedstawicielach poszczególnych profesji, regulują akty prawne i rozporządzenia, które dedykowane są poszczególnym grupom zawodowym

Autor zdjęcia: SpareBank 1

W przypadku ubezpieczenia zawodowego dotyczącego adwokatów, jego zasady określa prawo o adwokaturze. Stanowi ono, że adwokat podlega obowiązkowemu ubezpieczeniu z tytułu odpowiedzialności cywilnej, gdzie odpowiedzialność ta dotyczy szkód wyrządzonych przez adwokata przy:

  • udzielaniu klientom porad prawnych,
  • sporządzaniu dla klientów opinii i opracowywaniu projektów,
  • reprezentowaniu klientów przed sądami i urzędami.

Ubezpieczenie agenta ubezpieczeniowego

W przypadku ubezpieczenia zawodowego dotyczącego agentów ubezpieczeniowych, jego zasady określa i wyznacza ustawa o pośrednictwie ubezpieczeniowym. Mówi ona, że obowiązkowemu ubezpieczeniu z tytułu odpowiedzialności cywilnej podlega agent ubezpieczeniowy, wykonujący czynności agencyjne, świadczone na rzecz więcej niż jednego zakładu ubezpieczeń (jednak w zakresie tego samego działu ubezpieczeń). W takim przypadku odpowiedzialność zawodowa jest odpowiedzialnością za szkody powstałe z tytułu wykonywania czynności agencyjnych.

Ubezpieczenie ratownika medycznego

W przypadku ratowników medycznych, ubezpieczenie z tytułu odpowiedzialności cywilnej jest bardzo zbliżone do ubezpieczenia, jakie posiadają inni przedstawiciele zawodów medycznych, a więc pielęgniarki i lekarze. Ponieważ są to zawody, których specyfiką jest niesienie pomocy poszkodowanym, muszą oni posiadać ubezpieczenie na wypadek wyrządzenia krzywdy pacjentom.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *

Możesz użyć następujących tagów oraz atrybutów HTML-a: <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <strike> <strong>